Firany jako element ozdobny pomieszczeniaFirany to niezbędny dodatek do większości pomieszczeń mieszkalnych, który może zarówno dodać wnętrzu niepowtarzalnego stylu i głośno mówić o dobrym guście właściciela, jak i zepsuć nawet pomieszczenie, które wcześniej nie wyglądało gustownie. Z tego powodu współcześni projektanci przywiązują równie dużą wagę do wyboru zasłon, jak do tej samej tapety czy mebli. Większość osób nie korzysta jednak z pomocy projektanta, który je wymienia, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, jak wybrać zasłony, aby stały się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Nowoczesne wzory zasłon

O klasycznych firankach wie chyba każdy, a wybór odpowiedniej nie jest wcale taki trudny, ta wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Możesz wybrać klasyczną zasłonę w dowolnym wieku, ale pytanie brzmi, czy pasuje do stylu pomieszczenia w ogóle. Wielu właścicieli, pragnie dziś jak najlepiej wykorzystać najnowsze mody i trendy, dlatego opłaca się być choć trochę zorientowanym w aktualnych trendach modowych.

Asymetryczne firany

 Asymetryczne firany w różnych cenach są nadal bardzo rzadkie i prawie zawsze projektowane na zamówienie przez projektantów, dlatego są drogie, ale nie ma prostego sposobu na wyrażenie siebie.

Firany warstwowe

Firany warstwowe są zwykle wykonane z dwóch warstw materiału, z których jedna jest ozdobiona wzorem, a druga jest gładka. To rozwiązanie, wygląda solidnie i stylowo, a ponadto wyróżnia się zwiększoną trwałością, dlatego jest odpowiednie w pomieszczeniach, w których komfort jest niezwykle ważny, na przykład w sypialni czy salonie.

Trudno jest wkomponować takie rozwiązanie we wnętrze, dlatego osoba, która znalazła pieniądze na takie zasłony, powinna zamówić projekt całego pomieszczenia. W mieszkaniach tego typu ekstrawagancja jest zazwyczaj odpowiednia tylko w salonie.

Krótkie zasłony

Krótkie zasłony przychodzą do nas z basenu Morza Śródziemnego, dlatego i u nas stosuje się je głównie po to, by nadać pomieszczeniu więcej ciepła. To rozwiązanie jest odpowiednie tylko w miejscach, gdzie z jednej strony jest dużo słońca i ciepła, z drugiej strony promienie słoneczne nie sprawią, że ludzie będą żałować, że właściciel nie wybrał większej draperii.

Taka konstrukcja jest często stosowana w kuchniach i jadalniach, zarówno dlatego, że ludzie nie przebywają tam długo, jak i dlatego, że jest to najlepsze rozwiązanie pod względem bezpieczeństwa pożarowego.

Rolety i żaluzje

Rolety i żaluzje to najbardziej nowoczesna i zaawansowana technologicznie opcja. Przez długi czas żaluzje były uważane za nieodzowny atrybut biur w przeciwieństwie do mieszkań, ale dziś one i bardziej przytulne rolety doskonale pasują do stylów aranżacyjnych takich jak loft, modern, high-tech, a przy odpowiedniej wyobraźni także do stylów bardziej klasycznych.