Firany – klasyczny element wystroju wnętrzWystrój wnętrz zmieniał się na przestrzeni lat wielokrotnie. Zmieniały się preferencje ludzi, podejście do kolorystyki i elementów, które powinny wejść w skład ozdób wewnętrznych. Niezależnie od tego na co panowała wówczas moda, gorącym, dzielącym ludzi tematem były firany i zasłony. Z modą na nie jest jak z ubraniami – co jakiś czas wracają do łask, a innym razem przez większość czasu są pomijane i ludzie preferują mieć odsłonięte okna. Firany jednak mają wiele funkcji, nie tylko estetycznych, które mogą umilić życie w naszym ulubionym pokoju w domu.

Jak dobrać firany do pokoju?

Na rynku możemy znaleźć wiele typów firan, są takie, które przysłaniają całe okna, są te cięte w wymyślne wzory, są takie, które odsłaniają część okna. Różnią się one grubością, materiałem, z którego są wykonane, wzorami itd. Przy wyborze firan warto zastanowić się w jakim celu chcemy nimi ozdobić okno, czy chcemy aby zatrzymywały temperaturę, czy też nie. Grubość wpływa na widoczność przez firany, a także na temperaturę w pomieszczeniu. Może posłużyć jako materiał zatrzymujący wlatywanie owadów do pokoju.

Zastosowanie firanek

Firany poza swoją funkcją estetyczną mają również funkcję praktyczną. Zasłaniają okna, co wiąże się z zachowaniem prywatności poprzez uniemożliwienie przechodniom zajrzenia do wnętrza naszego pokoju. Dodatkowo jeśli nie mamy możliwości przez długi czas zadbać o czystość naszych okien, to dobrze dobrane firany pomogą nam zakamuflować nieczystości obecne na szybach. Jeśli lubimy przewiew w pokojach, a przeszkadza nam chłód wpadający przez otwarte okna, to w połączeniu z grubszymi firanami uzyskamy barierę temperatury, dzięki której będziemy mogli spędzać czas przy otwartym oknie, co sprawi, że powietrze będzie krążyć po pokoju, jednak chłód będzie zatrzymany przez materiał naszych firan. Grubsze firany są dobrym rozwiązaniem na długie jesiennie i zimowe wieczory. Obecnie pojawiło się wiele alternatyw dla firan, takich jak: rolety, folie na okno, lekkie, zwiewne zasłony. Jednak firany są klasycznym dodatkiem, które pamiętają najstarsze pokolenia. Kiedyś były one wyznacznikiem bogactwa i luksusu, szyte na miarę, z bujnymi wzorami. Dzisiaj stawia się na klasykę i na praktyczne zastosowanie. Dodatkową funkcją czystości jest to, że służą również jako zbieracze kurzu – blokują jego wpadanie, co również przyczynia się do zachowania czystości i świeżości w pomieszczeniu. Również ważna jest funkcja estetyczna – dobrze dobrane firany mogą poszerzyć optycznie pokój, ale działa to w dwie strony, dlatego warto poświecić dłuższą chwilą nad wyborem odpowiednich firan do naszego pokoju.