Podpowiadamy, jak dobrać firany do koloru ścian i do danego pomieszczeniaFirany we wnętrzu mieszkania są wykończeniem, które tworzy jednolity styl w danym pomieszczeniu. Zastanawiając się nad tym, jakie firany wybrać, skorzystaj z porad profesjonalnych projektantów, aby harmonizowały one z wnętrzem pomieszczenia.

Jak dopasować firany do tapety: wskazówki od projektantów

Przede wszystkim kolor tapety musi korespondować z otoczeniem. Możesz wybrać dokładnie ten sam odcień lub wziąć zasłony o kilka odcieni jaśniejsze, lub ciemniejsze niż oryginalny kolor. Po drugie, wnętrze nie powinno być “cętkowane” i drażniące, inaczej nie będzie się podobać właścicielom. Na przykład, jeśli na tapecie znajduje się kwiatowy nadruk, to wybór zasłon z kwiatowym wzorem jest prawdziwym szykiem. Do prostych wnętrz pasują eleganckie zasłony. Wybierając się na zakupy, weź ze sobą kawałek tapety, aby wybrać idealne połączenie.

Klasyczny wystrój wnętrza wymaga powściągliwości: maksymalne dopasowanie kolorów podkreśli wyrafinowanie stylu. Przed wyborem zasłon do pokoju zastanów się, czy wymiary pomieszczenia Ci odpowiadają. Aby “wypchnąć” ściany, możesz użyć jaśniejszych zasłon. Aby stworzyć intymną atmosferę, wręcz przeciwnie, preferowane są ciemniejsze odcienie. Neutralne odcienie zasłon świetnie wyglądałyby na tle kolorowej lub barwnej tapety.

Jednym z modnych trendów w nowoczesnym wzornictwie jest tapetowanie różnymi rodzajami tapet o kontrastowych kolorach. W takim przypadku wybierz firany, które pasują do koloru ściany lub nadruku. Mówiąc o tym, jakie zasłony są w modzie, najbardziej wpada w oko, użycie bieli, która wtapia się w każde wnętrze i dodaje poczucia zwiewności. Aby wnętrze było bardziej kameralne, zastosuj zasłony w piaskowych odcieniach.

Jak dobrać odpowiednie firany do pomieszczenia?

Wybór tkanin firanowych opiera się na połączeniu koloru, wzoru i faktury z meblami, dekoracjami i innymi elementami wyposażenia. Tkaniny niewzorzyste pasują do każdego stylu, a faktura i wykonanie mogą być wykorzystane do wyróżnienia zasłon. Firany w jasnych kolorach nadają się do salonu, a pastelowe odcienie, które przynoszą ciepło i przytulność, są lepsze dla sypialni.

Wiedząc, jak dobrać Firany w różnych cenach do wnętrza, można uniknąć rażących błędów w projektowaniu. Możesz postawić na klasyczną paletę kolorów, łącząc ściśle rozmieszczone odcienie. Próba udekorowania ścian zasłonami w paski doprowadziłaby do ciągłej irytacji, a nawet agresji. Pasiaste tło można “rozcieńczyć” monochromatycznymi zasłonami.

Kupując tkaniny firanowe, warto wiedzieć, jak dobrać rozmiar zasłon. Każda firanka powinna być dwa razy szersza od okna. Im jaśniejsze zasłony, tym więcej tkaniny jest potrzebne. Lepiej jest kupić tkaninę z zapasem, dzięki czemu można z niej zrobić draperie. Tkaniny z gęstymi wzorami nie powinny być drapowane, w przeciwnym razie wzór będzie “gnieciony” i ogólny wygląd będzie śmieszny. Jednym z popularnych trendów jest użycie tiulu bez zasłon: w tym przypadku możesz eksperymentować z draperiami, jakkolwiek chcesz.